Με εμφατικό τρόπο μπήκε στο Euro 2020-2021 η Ιταλία. Στο εναρκτήριο ματς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξήχθη στο "Ολίμπικο" της Ρώμης, η "Σκουάντρα Ατζούρα" νίκησε με 3-0 την Τουρκία, η οποία άντεξε στο πρώτο ημίχρονο στην πίεση των γηπεδούχων, αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο.

Με αυτογκόλ του Ντεμιράλ στο 53' έγινε το 1-0, για να έρθουν άλλα δύο τέρματα από τους Ιμόμπιλε (66') και Ινσίνιε (79').

Η Ιταλία ήταν ανώτερη κατά κράτος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό απέναντι σε μία υποτονική Τουρκία, που παρατάχθηκε με σκοπό να πάρει την ισοπαλία. Τα κατάφερε για 45 λεπτά στο πρώτο μέρος, παρά την πίεση που δέχτηκε η άμυνά της, ωστόσο, στην επανάληψη δεν μπορούσε να παρακολουθήσει το ρυθμό της Ιταλίας.