Στην 5η θέση Κυρίδου - Μπούρμπου στον τελικό της δίκωπου

Στην πρώτη τους ολυμπιακή παρουσία, οι αθλήτριες φρόντισαν να κάνουν και με το παραπάνω αισθητή την παρουσία τους.

Γράφει: Esquire Editors 29 Ιουλίου 2021

Στην πρώτη παρουσία τους σε Ολυμπιακούς Αγώνες οι Κυρίδου - Μπούρμπου κατέλαβαν την 5η θέση στον τελικό της δικώπου, με χρόνο 6:57.11 στο Τόκιο. Στο ντεμπούτο τους οι ελληνίδες αθλήτριες φρόντισαν να κάνουν και με το παραπάνω αισθητή την παρουσία τους.

Τα μετάλλια

Το χρυσό μετάλλιο στη δίκωπο γυναικών κατέκτησαν στους 32ους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο οι Νεοζηλανδές Γκρέις Πρέντεργγκαστ και Κέρι Γκόουλερ με χρόνο 6:50.19, οι οποίες χθες είχαν καταρρίψει το παγκόσμιο ρεκόρ που έκαναν οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου στον αγώνα τους για την 1η ημιτελική σειρά (6:48.70), μόλις λίγα λεπτά αργότερα παίρνοντας την πρώτη θέση στη 2η ημιτελική σειρά (6:47.41).

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ρωσίδες Βασιλίσα Στεπάνοβα/Έλενα Οριανμπίσκαγια (6:51.45) και το χάλκινο μετάλλιο κρέμασαν στο στήθος οι Κάλειφ Φίλμερ και Χίλαρι Γιάνσενς (6:52.10).

Από: Thetoc.gr