Χάλκινο μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια

Κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, με 15.200 βαθμούς στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Γράφει: Esquire Editors 02 Αυγούστου 2021

Με μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση στον τελικό των κρίκων ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε να πάρει ακόμα ένα ολυμπιακό μετάλλιο.

Ο Έλληνας Πρωταθλητής κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, με 15.200 βαθμούς.

Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο μεγάλος αντίπαλος του Λευτέρη, ο Κινέζος Λιου Γανγκ με 15.500 βαθμούς. Δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Χάο Γιου με 15.200 βαθμούς.

>Διάβασε εδώ, τη συνέντευξη του Έλληνα Ολυμπιονίκη στο Esquire.gr λίγο πριν από την πρόκρισή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Πρόκειται για μια σπουδαία διάκριση για τον Λευτέρη Πετρούνια, ο οποίος κατάφερε να επανέλθει μετά το σοβαρό τραυματισμό του και την εγχείρηση στον ώμο που τον κράτησε εκτός αγώνων για περισσότερους από οκτώ μήνες και να αποδείξει γιατί παραμένει ένας από τους κορυφαίους αθλητές στην ενόργανη γυμναστική σε όλο τον κόσμο.

Αρτούρ Ζανέτι

Κακή έξοδος από τον Ζανέτι. Έσκασε άτσαλα στο στρώμα. Με 14.133 βαθμολογήθηκε ο Βραζιλιάνος.

Χάο Γιόου

Ο Χάο Γιόου βαθμολογήθηκε με 15.300. Εξαιρετική βαθμολογία.

Γιανγκ Λιου

Ο Κινέζος βαθμολογήθηκε με 15.500 βαθμούς. Ο βασικός αντίπαλος του Λευτέρη Πετρούνια για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου έκανε σπουδαία εμφάνιση και πήρε πολύ υψηλή βαθμολογία, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά ένα ολυμπιακό μετάλλιο. Ο βαθμός δυσκολίας του προγράμματος του ήταν 6.5 και στην εκτέλεση βαθμολογήθηκε με 9, ανεβάζοντας έτσι ακόμα πιο ψηλά τον πύχη δυσκολίας για τον Έλληνα Παγκόσμιο Πρωταθλητή, που θα κληθεί να κάνει την τέλεια εμφάνιση.

Ντενίς Αμπλιαζίν

Ο Ρώσος αθλητής αυτή τη στιγμή είναι τρίτος στην γενική κατάταξη με 14.833 και λογικά, εφόσον πάνε όλα καλά, με τον Πετρούνια θα μείνει εκτός βάθρου στην τελική βαθμολογία.

Ιμπραΐμ Τσολάκ

Ο Τούρκος πρωταθλητής βαθμολογήθηκε με 14.866.

Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ

Ο Γάλλος βαθμολογήθηκε με 14.900.

Και τώρα ο Λευτέρης Πετρούνιας

Πάρα πολύ καλή εμφάσινη και έξοδος από τον Λευτέρη Πετρούνια.

Η βαθμολογία του Λευτέρη Πετρούνια είναι 15.200 και αυτή τη στιγμή είναι τρίτος, και στην τρίτη θέση που του δίνει το χάλκινο Ολυμπιακό μετάλλιο . Του στοίχισε το μικρό επιπλέον βηματάκι στην έξοδο του.

Οι πιο πρόσφατες Ειδήσεις

Διαβάστε πρώτοι τις Ειδήσεις για πολιτικές εξελίξεις, συνεντεύξεις διασήμων, συμβουλές για αντρική μόδα και συνταγές για φαγητό και πότο στο esquire.com.gr

ΜΗ ΧΑΣΕΙΣ

O Κωνσταντίνος Τζολάκης του Ολυμπιακού απέκρουσε μέσα σε ένα βράδυ τα περισσότερα πέναλτι στην καριέρα του

Ο 21χρονος Έλληνας τερματοφύλακας έβαλε τέλος στα ευρωπαϊκά όνειρα της Φενέρ με υπέροχη εμφάνιση στην καθοριστική διαδικασία των πέναλτι.

Ο Kimi Raikkonen στο F1 GP της Κίνας

Ο Φινλανδός πρώην πρωταθλητής της Formula 1 είναι οδηγός εξέλιξης της κινεζικής φίρμας...

Γραφει TopGear

Luka Modric, δε σε χορταίνουμε

Ο 38χρονος κροάτης μέσος της Ρεάλ Μαδρίτης προσφέρει ακόμα υπερθέαμα.

Γραφει Γιαννης Σπανος

To Μουσείο Ιστορίας της ΑΕΚ ανοίγει τις πόρτες του

Το προσεχές Σάββατο, 20 Απριλίου, το μουσείο θα ανοίξει τις πύλες του με τον θρύλο της ομάδας Θωμά Μαύρο να κόβει την κορδέλα των εγκαινίων.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το τουρνουά Masters του Μόντε Κάρλο για 3η φορά

Τον 11ο τίτλο τένις της καριέρας του, πρώτο μετά από οκτώ μήνες, πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Μόντε Κάρλο.

Όσα έμαθε η ζωή στον Garry Kasparov

Tα μαθήματα ζωής του πρώην παγκόσμιου πρωταθλητή στο σκάκι θα σε βοηθήσουν να βγαίνεις πάντα κερδισμένος.