Περίπατος για την Ιταλία στην πρεμιέρα της στο Euro, με 3-0 κόντρα στην Τουρκία

Η Ιταλία δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να περάσει το εμπόδιο της Τουρκίας και να ξεκινήσει με νίκη στο Euro 2020-2021.

Γράφει: Esquire Editors 12 Ιουνίου 2021

Με εμφατικό τρόπο μπήκε στο Euro 2020-2021 η Ιταλία. Στο εναρκτήριο ματς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξήχθη στο "Ολίμπικο" της Ρώμης, η "Σκουάντρα Ατζούρα" νίκησε με 3-0 την Τουρκία, η οποία άντεξε στο πρώτο ημίχρονο στην πίεση των γηπεδούχων, αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο.

Με αυτογκόλ του Ντεμιράλ στο 53' έγινε το 1-0, για να έρθουν άλλα δύο τέρματα από τους Ιμόμπιλε (66') και Ινσίνιε (79').

Η Ιταλία ήταν ανώτερη κατά κράτος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό απέναντι σε μία υποτονική Τουρκία, που παρατάχθηκε με σκοπό να πάρει την ισοπαλία. Τα κατάφερε για 45 λεπτά στο πρώτο μέρος, παρά την πίεση που δέχτηκε η άμυνά της, ωστόσο, στην επανάληψη δεν μπορούσε να παρακολουθήσει το ρυθμό της Ιταλίας.

Η συνέχεια στο Thetoc.gr

Οι πιο πρόσφατες Ειδήσεις

Διαβάστε πρώτοι τις Ειδήσεις για πολιτικές εξελίξεις, συνεντεύξεις διασήμων, συμβουλές για αντρική μόδα και συνταγές για φαγητό και πότο στο esquire.com.gr

ΜΗ ΧΑΣΕΙΣ

Τα 83 μέλη της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες

12 λιγότεροι αθλητές και αθλήτριες από την προηγούμενη αποστολή της Ελλάδας στο Ρίο.

10 αθλητές που αξίζουν την προσοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Πρόσωπα που θα μας απασχολήσουν σοβαρά στο Τόκιο.

Οι Ολυμπιακές ιστορίες των κορυφαίων Ελλήνων αθλητών

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο ξεκινούν. Πριν από αυτούς, οι Λευτέρης Πετρούνιας, Σπύρος Γιαννιώτης, Εμμανουήλ Καραλής, Παναγιώτης Γκιώνης, Παύλος Καγιαλής και Παναγιώτης Μάντης μοιράστηκαν τις Ολυμπιακές τους ιστορίες με το Esquire.