Harry Kane, όπως hurricane

Μία συναρπαστική "μάχη" για έναν από τους κορυφαίους σκόρερ της Ευρώπης.

Γράφει: Esquire Editors 14 Νοεμβρίου 2023

Ο Harry Kane προσαρμόσθηκε άμεσα στα δεδομένα της μπουντεσλίγκα και εξελίσσεται σε ηγέτη της Bayern Μονάχου, σκοράροντας "κατά βούληση". Μετά από πολλά χρόνια σπουδαίας καριέρας στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου, η μετάβαση από την Premier League στην μπουντεσλίγκα, μοιάζει σαν "παιχνίδι" για τον διεθνή Αγγλο επιθετικό. Ο 30χρονος άσος ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής στην νίκη επί της Heidenheim με 4-2, σημειώοντας δύο τέρματα, με αποτέλεσμα να φθάσει στα 17 γκολ σε 11 συμμετοχές στο γερμανικό πρωτάθλημα, σύμφωνα με όσα αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Στην 2η θέση του σχετικού πίνακα, βρίσκεται ο Serhou Guirassy της Στουτγκάρδης. Ο 27χρονος επιθετικός, επέστρεψε από τον τραυματισμό του με γκολ, καθώς σκόραρε στην νίκη με 2-1 επί της Ντόρτμουντ και με 15 γκολ σε 9 αγώνες, ακολουθεί τον Kane. Το άτυπο βάθρο, συμπληρώνει ο Kylian Mbappé, ο οποίος με χατ-τρικ οδήγησε την Paris Saint-Germain στην εκτός έδρας νίκη επί της Reims με 3-0, φθάνοντας στα 13 γκολ σε 11 αγώνες.

Την ίδια παραγωγικότητα έχει και ο Βαγγέλης Παυλίδης, για τον οποίο... εκκρεμεί το γκολ που σημείωσε στον διακοπέντα αγώνα με την Nijmegen. Στα 13 γκολ βρίσκονται επίσης, ο Erling Håland και ο Santiago Giménez, ενώ ο σχετικός πίνακας περιλαμβάνει τα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα στη "μάχη" για τον κορυφαίο σκόρερ που αγωνίζεται στα συγκεκριμένα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, έχει ως εξής:

1) Harry Kane (30 ετών/Μπάγερν Μονάχου/Αγγλία) , 17 γκολ σε 11 αγώνες (962 λεπτά)

2) Serhou Guirassy (27 ετών/Στουτγκάρδη/Γουινέα), 15 γκολ σε  9 αγώνες (667 λεπτά συμμετοχής)

3) Kylian Mbappé (24 ετών/Παρί ΣΖ/Γαλλία), 13 γκολ σε 11 αγώνες (881 λεπτά)

4) Βαγγέλης Παυλίδης (24 ετών/Αλκμααρ/Ελλάδα), 13 γκολ σε 11 αγώνες (945 λεπτά)

5) Santiago Jiménez (22 ετών/Φέγενορντ/Μεξικό), 13 γκολ σε 12 αγώνες (956 λεπτά)

6) Erling Håland (23 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία), 13 γκολ σε 12 αγώνες (1.025 λεπτά)

7) Lautaro Martínez (26 ετών/Ίντερ/Αργεντινή), 12 γκολ σε 12 αγώνες (984 λεπτά)

8) Mateo Cassierra (26 ετών/Ζενίτ/Κολομβία), 12 γκολ σε 14 αγώνες (1.143 λεπτά)

9) Simon Banza (27 ετών/Μπράγκα, Κογκό), 10 γκολ σε 11 αγώνες (717 λεπτά)

10) Jude Bellingham (20 ετών/Ρεάλ Μαδρίτης/Αγγλία), 10 γκολ σε 11 αγώνες (947 λεπτά)

Οι πιο πρόσφατες Ειδήσεις

Διαβάστε πρώτοι τις Ειδήσεις για πολιτικές εξελίξεις, συνεντεύξεις διασήμων, συμβουλές για αντρική μόδα και συνταγές για φαγητό και πότο στο esquire.com.gr

ΜΗ ΧΑΣΕΙΣ

Ο Joel Embiid μόλις αποκάλυψε πως πάσχει από παράλυση Bell

"Είχα άσχημες ημικρανίες και νόμιζα ότι δεν ήταν τίποτα...".

Γραφει Γιαννης Σπανος

Ο Emmanuel Macron έπαιξε μπάλα, έβαλε πέναλτι και κάποιοι τον 'κράζουν'

Έπιασε άραγε τον τερματοφύλακα στον ύπνο ή μήπως "ροχάλιζε" επίτηδες;

O Λευτέρης Πετρούνιας είναι γεννημένος νικητής

Ο µαέστρος των κρίκων και θρύλος της ενόργανης γυµναστικής ενορχηστρώνει στο Esquire ιστορίες αθλητικών κατακτήσεων, οικογενειακές µελωδίες και το αρµονικό µείγµα της ανθεκτικότητας µε την επιµονή.

Γραφει Μπαμπης Δουκας

Youth League, στην κορυφή της Ευρώπης ο Ολυμπιακός

Ο πρώτος ελληνικός σύλλογος που σηκώνει Ευρωπαϊκό στο ποδόσφαιρο.

Μια φορά κι έναν καιρό, ο Michael Jordan σκόραρε 63 πόντους σε έναν αγώνα

Χρόνια πριν κατακτήσει το πρώτο του πρωτάθλημα με τους Σικάγο Μπουλς, ο Michael Jordan έγραφε ιστορία στα Playoffs της Ανατολικής Περιφέρειας.

O Κωνσταντίνος Τζολάκης του Ολυμπιακού απέκρουσε μέσα σε ένα βράδυ τα περισσότερα πέναλτι στην καριέρα του

Ο 21χρονος Έλληνας τερματοφύλακας έβαλε τέλος στα ευρωπαϊκά όνειρα της Φενέρ με υπέροχη εμφάνιση στην καθοριστική διαδικασία των πέναλτι.